Czeski po niemiecku.

Od miesiąca uczęszczam na podstawowy kurs języka czeskiego po niemiecku. Decyzja była bardzo spontaniczna. Zobaczyłyśmy z koleżanką informację, że są jeszcze miejsca i postanowiłyśmy zacząć przygodę z czeskim.

W kursie uczestniczą przeważnie Niemcy, więc mam również możliwość pogadania po niemiecku, co jest naprawdę świetne, ponieważ na innych zajęciach głównie rozmawiam z Erasmusami. Prowadząca jest Czeszką i jest naprawdę sympatyczna.

Najłatwiejsze jest dla mnie rozumienie znaczenia słów, ponieważ bardzo dużo jest zbliżonych do języka polskiego. Słuchanie również nie sprawia mi problemów.

Co jest dla mnie najtrudniejsze? Wymowa niektórych słów np. těši mě, ze względu na to „ě”, „t” brzmi jak coś pomiędzy naszym t, a ć. Naprawdę ciężko się to wymawia. Kolejną trudnością jest pisanie dyktanda. Mam poważny problem z „y” i „i”, ale jest do tego regułka, więc jestem to w stanie nadrobić. Odmiana czasowników przez osoby, też jest trudna, ale da się tego również nauczyć :)

Ratyzbona leży niedaleko granicy Niemiec i Czech. Z tego właśnie powodu, jest tu bardzo dużo osób z Czech. Co daje mi świetną możliwość do krótkich rozmówek po czesku. Oczywiście nie są to jakieś bardzo ambitne rozmowy, ale najważniejsze, że obie strony zawsze mają dużo frajdy.

Jeśli brakuje mi jakiegoś słówka po niemiecku, to mówię je po polsku, a znajomi z Czech i Słowacji przeważnie wiedzą, o co mi chodzi. To też przyprawia nas o uśmiechy na twarzach. Zawsze się śmiejemy, że zamiast niemieckiego powinniśmy mówić w swoich językach ojczystych.

p.s Znalazłam bardzo fajny słownik polsko-czeski: http://pl.glosbe.com/pl/cs

i dodatkowo jak ktoś ma ochotę to podaję bloga mojej koleżanki z Czech: http://bukmon.blog.cz/

Bezmezně miluji tě T. <3

Udostępnij na:

5 thoughts on “Czeski po niemiecku.

  1. Uwielbiam czeską kulturę :) Zresztą chyba było to widoczne jak opisywałam Pragę :D
    I kiedyś też będę mówić w tym języku.
    A tobie życzę wytrwałości :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>